Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju
(ESG)
(ESG)
Dyrektywa 2022/2464 w sprawie raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju wprowadza przepisy, które zapewnią inwestorom i innym zainteresowanym stronom dostęp do informacji potrzebnych do oceny wpływu przedsiębiorstw na ludzi i środowisko, a inwestorom możliwość oceny ryzyka finansowego i możliwości wynikających ze zmiany klimatu i innych kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Rozporządzenie 2020/852 stanowi fundament unijnych ram zrównoważonego finansowania i ważne narzędzie przejrzystości rynku. Taksonomia to system klasyfikacji określający kryteria działalności gospodarczej zgodnej z trajektorią zerowej netto do roku 2050 i szerszymi celami środowiskowymi innymi niż klimat. Pomaga w kierowaniu inwestycji na rodzaje działalności gospodarczej najbardziej potrzebne do transformacji, zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu. Taksonomia UE umożliwia przedsiębiorstwom finansowym i niefinansowym stosowanie wspólnej definicji działalności gospodarczej, którą można uznać za zrównoważoną środowiskowo. W ten sposób zapewniając bezpieczeństwo inwestorom, pomaga przedsiębiorstwom stać się bardziej przyjaznymi dla klimatu.
Celem Rozporządzenia jest określenie informacji na temat zrównoważonego rozwoju, które przedsiębiorstwo ujawnia zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE, zmienioną dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2464. Zgodnie z Rozporządzeniem przedsiębiorstwo ujawnia informacje na temat istotnych oddziaływań, istotnego ryzyka i istotnych możliwości w odniesieniu do kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem z zakresu ochrony środowiska, kwestii społecznych i ładu korporacyjnego.
Rozporządzenie 2019/2088 w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych określając, w jaki sposób uczestnicy rynku finansowego muszą ujawniać informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju, pomaga inwestorom w dokonywaniu świadomych wyborów. SFDR ma również na celu umożliwienie inwestorom właściwej oceny sposobu uwzględnienia ryzyka dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. W ten sposób przyczynia się do przyciągnięcia funduszy prywatnych, mających pomóc Europie w przejściu na gospodarkę o zerowej emisji netto.
OCENA PODWÓJNEJ ISTOTNOŚCI
STRATEGIA I MODEL BIZNESOWY
POLITYKI I PLANY DZIAŁANIA
CELE I WSKAŹNIKI
Jak możemy pomóc?
Kontekst regulacyjny, raportowanie niefinansowe, strategie dekarbonizacji
Sporządzenie mapy drogowej wraz z rekomendacjami
Zakresy 1, 2 i 3. Opracowanie rozwiązań, przyczyniających się do redukcji emisji, specyficznych dla każdego klienta
Przygotowanie/wdrożenie zespołów własnych i uczestników łańcucha wartości
Jeśli to Twój pierwszy kontakt z zagadnieniami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, przed bezpośrednim spotkaniem warto rozstrzygnąć wątpliwości w trakcie wstępnej konsultacji online.